در ابتدا به بحث لوله‌کشی می‌پردازیم. نصب لوله‌های فلزی، پلاستیکی، سیمانی که به منظور انتقال گازها، آب و جامدات کوچک انجام می‌شود را، لوله‌کشی می‌گویند.

 

امروزه برای لوله‌کشی از لوله‌هایی با جنس پروپیلن استفاده می‌شود اما در گذشته از لوله‌های سربی در لوله‌کشی آب، گاز و فاضلاب استفاده‌ می‌شد. لوله‌های پروپیلن به رنگ‌های سبز و سفید هستند و جنسی پلاستیکی دارند. لوله‌کشی اگر طبق اصول خود پیش نرود، هزینه‌های زیادی را برای اصلاحات دوباره به وجود می‌آورد. این کار باید توسط یک فرد ماهر و باتجربه انجام شود.

برای لوله‌کشی ابتدا باید در نقشه ساختمان، نقشه لوله‌کشی را رسم کرد. لوله کشی فاضلاب ساختمان همکف و دیگر طبقات، باید به‌گونه‌ای باشد که کل لوله‌های سیستم ساختمان، بعد از مدتی مسدود نشود و نیاز به لوله‌بازکن نباشد. اغلب لوله‌کشی‌ها در همکف ساختمان انجام می‌شود،چراکه اگر در این مکان نشتی یا خرابی لوله رخ دهد، بوی نامطبوع  فاضلاب در کل ساختمان نمی‌پیچد.

استفاده از تجهیزات مناسب در لوله کشی فاضلاب ساختمان همکف

سیستم فاضلاب باید دارای تجهیزاتی باشد که به روند پیش‌روی فضولات در لوله‌ها کمک کند. وظیفه لوله آب فاضلاب این است که مواد زائد را تا چاه فاضلاب بیرون هدایت کند. نصب این لوله‌ها به‌صورتی است که در امتداد نیروی جاذبه زمین قرار دارد (یعنی به‌صورت عمودی است) تا روند هدایت مواد فاضلابی سرعت بخشیده شود.

لوله‌های ونت یکی از تجهیزات مهمی است که لازم است در سیستم کلی فاضلاب قرار گیرد. کاربرد این لوله‌ها این‌گونه است که با قرارگرفتن در کنار لوله‌های فاضلابی و تهویه از انتشار بوی بد فاضلاب در ساختمان جلوگیری می‌کند. این سیستم همانند سیستم لوله‌ آب عمل می‌کند، اما تفاوت اصلی آن در شکل قرارگرفتن لوله‌ها است. لوله‌های ونت با ایجاد فشارهوا، حرکت مواد فاضلابی را به جریان می‌اندازد.

شکل قرارگیری لوله‌های ونت به‌صورت افقی است و در امتداد ساختمان قرار گرفته و حتی با ایجاد فشار هوا، فشاری به سمت بالا هم دارد. از دلایل اصلی بوی بد در ساختمان می‌توان تهویه نامناسب و کارگذاشتن اشتباه لوله‌های ونت را مثال زد. عضو مهم و جدایی‌ناپذیر از هر نوع فاضلابی، سیفون است. سیفون وظیفه جلوگیری از خشک‌شدن لوله‌ آب را دارد. با توجه به شکل این نوع لوله که گلوگاهی است، ورود حشرات به دستشویی، سینک و حمام بسیار کمتر اتفاق می‌افتد و از پخش‌شدن بوی نامطبوع جلوگیری می‌شود. یکی دیگر از مزیت‌های این شکل لوله‌، وجود همیشگی کمی آب در آن است که فضای لوله را خیس نگه دارد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *